عنوان : مراسم آیین نكوداشت پنجاهمین سال تاسیس دانشكده پرستاری و مامایی برگزار شد
کد خبر : ۷۵۹۴۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ 
ساعت : ۱۶:۲:۱۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مراسم آیین نکوداشت پنجاهمین سال تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه، مدیر روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشکده، جمعی از اساتید و کارکنان بازنشسته و مشغول به کار، دانش آموختگان و دانشجویان در روز پنجشنبه 9 اسفندماه 1397 خورشیدی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار گردید.

در این مراسم آقای دکتر ایرج نظری، خانم دکتر مرضیه اسدی ذاکر، خانم دکتر فریبا طالقانی و آقای دکتر سعید لک برای مدعوین سخنرانی کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مراسم نکوداشت پنجاهمین سال تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی اهواز ضمن تبریک 50 سال خدمت این دانشکده بیان کردند: اولین مدارس پرستاری کشور در آذربایجان غربی و سپس آذربایجان شرقی تاسیس شدند که البته رسمی ترین دوره پرستاری نوین در سال 1320 در مدرسه آبادان بوده است و تقریبا با فاصله زمانی حدود 15 سال بعد دانشکده پرستاری در تهران تاسیس شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده، دکتر ایرج نظری در مراسم نکوداشت پنجاهمین سالروز تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی اظهار کرد: خدماتی که گروه پرستاری ارائه می دهند قابل بیان نیست. پزشکان برهه ای از کار درمان را انجام می دهند و اکثر خدماتی که به بیماران ارائه می شود توسط پرستاران است. جایگاه ویژه پرستاران رفیع و ارزشمند است و هیچگاه نباید فراموش شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به مشکلات گروه پرستاری، گفت: یکی از بزرگترین مشکلات گروه پرستاری انفکاک بین افراد آموزش دهنده و افرادی است که بر بالین بیمار قرار دارند. بسیاری از اساتید که در حال آموزش دانشجویان دوره پرستاری هستند کمتر وارد بخش بالین می شوند و این مساله نقطه ضعف در گروه پرستاری است.

نظری بیان کرد: نحوه آموزش گروه پزشکان بهترین شیوه آموزش برای گروه پرستاری نیز هست و باید اساتید گروه پرستاری بر بالین بیمار اطلاعات و تجربیاتشان را به دانشجویان منتقل کنند. نباید دانشجویان را به دست مربیانی بسپاریم که کمتر در تدریس متون تئوری حضور دارند.

وی افزود: این رویه در یکی از مراکز گروه مامایی اجرا شده و تجربه و نتایج خوبی داشته است. ایشان ادامه داد: بیان این موضوع می تواند سرمنشا تحولات خوبی در گروه مهم پرستاری شود و در طی این روند مطالبه مسائل حقوقی و پرداختی این گروه هم توجیه بهتری می یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه در حال حاضر کمترین نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو مربوط به دانشکده پرستاری و مامایی است، گفت: در این دانشکده به ازای هر 30 نفر دانشجو یک عضو هیات علمی وجود دارد که نشان از زحمت بسیار این عزیزان در جبران کمبود نیرو است؛ این در حالیست که یکی از مشکلات جامعه ایرانی کمبود نیروی پرستاری است.

ایشان ادامه دادند: تلاش کرده ایم در سال 97 چندین عضو هیات علمی به این دانشکده اضافه نماییم و وضعیت موجود را بهبود بخشیم.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی اهواز  آمادگی دارد کسانی که شرایط عضویت هیات علمی دارند را در دانشکده پرستاری با شرایط ویژه بپذیرد تا نیروهای لازم تربیت شوند و کمبود شدید نیرو جبران شود.

وی گفت: اکنون دانشکده هایی می بینیم که دانشجو تربیت می کنند و بعد از فارغ التحصیلی بازار کاری برای آنها وجود ندارد، در حالی که اکنون برای گروه پرستاری کار وجود دارد. باید تلاش کنیم در زمینه تربیت نیروی پرستاری تغییر و تحول ایجاد شود تا بتوانیم جوانان این مرز و بوم را در رشته هایی که بازار کار دارند تربیت کنیم و مشکلی از کشور و مردم رفع شود.

رئیس دانشکده در ادامه مراسم نکوداشت پنجاهمین سال تاسیس دانشکده ضمن تبریک و خوش آمدگویی به میهمانان به تاریخچه تاسیس دانشکده اشاره کرد و گفت: گرچه دانشکده در مهر ماه سال 1347 تاسیس شد ولی قدمت تدریس این رشته در استان خوزستان خیلی بیشتر بوده است.

دکتر مرضیه اسدی ذاکر اظهار کرد: به موازات دانشکده پرستاری که در محل باغ معین و وابسته به وزارت علوم بود، در محل بهداشت شرق اهواز نیز آموزشکده پرستاری ایجاد شد که وابسته به وزارت بهداری سابق بود.

وی افزود: در سال 1358علاوه بر پرستاری که تنها رشته در مقطع کارشناسی بوده در آن آموزشکده چند رشته از جمله علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی تدریس می گردید.

دکتر اسدی ذاکر ادامه داد: در ابتدا با پذیرش 20 دانشجو با اعطای دوره معادل لیسانس دانشجو تربیت شد و در مدت کوتاهی دوره 6 ساله پرستاری تدریس شد. گرچه در سال 1350 دوره کارشناسی 4 ساله راه اندازی شد ولی به دلیل موقعیت حساس جنگ 8 ساله نیروی پرستار در دوره کاردانی نیز تربیت شد. ادغام آموزشگاه های پرستاری دو وزارت در سال 1365 انجام شد.

رئیس دانشکده گفت: گروه مامایی بعد از انقلاب با تعدادی دانشجو که از رشته های دیگر مثل کشاورزی تغییر رشته داده بودند شروع به پذیرش دانشجو کرد.

اسدی ذاکر ضمن اشاره به تعداد بیش از 1300 دانشجوی در حال تحصیل در سال جاری بیان کرد: علاوه بر اینکه در حال حاضر این دانشکده در سه رشته مامایی، پرستاری و کارشناسی تکنولوژی اتاق عمل و در مقاطع مختلف دانشجو می پذیرد، در مراکز اقماری وابسته به دانشکده شامل مجتمع های عالی سلامت ایذه، رامهرمز، مسجدسلیمان و بستان نیز دانشجو پذیرفته می شود.

ایشان در پایان گفتند: تعداد اعضای هیات علمی این دانشکده در آینده نزدیک 51 نفر می شود.

دکتر فریبا طالقانی رئیس دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان که به نمایندگی خانم دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم حضور داشتند ضمن خیر مقدم گویی به میهمانان گفت: یکی از موضوعات مهم در دنیا، کشور و هر موسسه ای تاریخ آن می باشد. این مسئله که بدانیم از کجا شروع کرده ایم به کجا رسیده ایم و در آینده چه خواهیم کرد بسیار حائز اهمیت است و چون چراغی راهنمای ما برای برنامه ریزی های حال و آینده است.

وی افزود: هدف از این گردهمایی ها احیای ارزش های گذشته و تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف می باشد تا به موفقیت های چشمگیری برسیم.

ایشان با اشاره به قدمت زیاد دانشگاه جندی شاپور اهواز و نقش بسیار مهم استان خوزستان در تاریخ این کشور بیان کرد: رشادت های این مردم همیشه در یاد و خاطر همه ما ایرانیان باقی خواهد ماند. ایشان در سال 65 برای گذراندن دوره طرح خود به این شهر اعزام و در زمان جنگ با تمام وجود ازخودگذشتی پرسنل کادر درمان در آن زمان را لمس کرده اند.

مهمان ویژه این برنامه خانم دکتر سادات سید باقر مداح مادر پرستاری نوین ایران به دلیل بیماری در مراسم حضور نیافتند و آقای دکتر سعید لک مشاور معاون پرستاری وزارت بهداشت به نیابت از ایشان پنجاه سالگی این دانشکده را تبریک گفتند.

دکتر لک با اشاره به سابقه خدمت دکتر مداح بیان کرد: ایشان تعبیر زیبایی از پرستاری دارند و پرستاری را مراقبت با عشق معنی می کنند و در تمام جلسات با مسئولین از شرایط سخت کار این عزیزان می گوید.

اجرای موسیقی زنده، نمایش کمدی، پخش کلیپ، نمایش عکس های قدیمی و خاطره گویی مهمانان، برنامه های شاد مفرح در این مراسم بود.

در بخشی از این مراسم از تندیسی که به مناسبت 5 دهه تجربه و خدمت این دانشکده ساخته شده بود با شرکت دانش آموختگان قدیمی رونمایی شد.

در خلال برنامه دانش آموختگان قدیمی دانشکده، اساتید بازنشسته و مشغول به کار و کارکنان بازنشسته با ایراد سخنرانی های کوتاه دوستانه خاطرات خوشی را یادآور شدند.

مراسم آیین نکوداشت پنجاهمین سال تاسیس دانشکده پرستاری و مامایی با تقدیر از پیشکسوتان اینگرفتن عکس های یادگاری از دانشجویان قدیم و جدید و ستاد برگزاری مراسم به پایان رسید.


تعداد بازدید : 69

بازگشت           چاپ چاپ         
 
V5.1.0.0