شنبه, 16 فروردين 1399
  • ساعت : ۲۱:۲۲:۳۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ 
  • تعداد بازدید : 131
  • کد خبر : ۸۰۳۸۳
مراسم گرامیداشت مقام پرستار در دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور برگزار شد
مراسم گرامیداشت مقام پرستار در روز میلاد حضرت زینب (س) با همکاری معاونت درمان و دانشکده پرستاری و مامایی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور برگزار شد.

مراسم گرامیداشت مقام پرستار در روز میلاد حضرت زینب (س) با همکاری معاونت درمان و دانشکده پرستاری و مامایی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی اهواز، سه شنبه ۱۰ دی ماه ۹۸، مراسم گرامیداشت مقام پرستار با حضور دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر مهران ورناصری معاون درمان دانشگاه، دکتر مرضیه اسدی ذاکر رئیس دانشکده پرستاری و مامایی، جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی، تعدادی از اعضاء هیئت علمی دانشگاه، روسای بیمارستانها، جمعی از پرستاران کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه برگزار شد.

دکتر اسدی ذاکر ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به همه جامعه  درمانی بخصوص پرستاران گفت: انتخاب روز میلاد این بانو بزرگوار به عنوان روز ملی پرستار  با توجه به ویژگی شفقت در این بزرگوار بسیار به جا و مناسب است. وی افزود پرستاری تنها یک حرفه نیست بلکه پرستاری مجموعه ای مهارت، علم و هنر است. او ادامه داد در زمان تجلیل از این عزیزان همگان به صبوری و شفقت آنها اشاره دارند در حالی که رشد ثانیه افزون علم و تکنولوژی در حوزه بالین شامل حال این گروه بزرگ از تیم سلامت کشور نیز می شود و اگر ما خواهان ارتقا سلامت در جامعه هستیم می بایست پویایی علمی و هنری این گروه را در نظر داشته باشیم.

وی با اشاره به صحبت دکتر ابول نژادیان سرپرست دانشگاه -تیم مراقبت درمانی به جای تقابل باید تعامل داشته باشد- گفت: تیم بزرگ درمان شامل پزشکان، پرستاران، همکاران فوریتها، بهیاران و سایر همکاران حوزه پیراپزشکی حتی در زمان دانشجویی نیز باید روحیه کمک و همکاری را در خود حفظ کنند و بدانند در این امر خطیر هیچ گروهی بر گروه دیگر رحجان ندارد و همه در سطوح مختلف مشغول ارائه خدمات درمانی و مراقبتی هستیم.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی ادامه داد: یکی از آفت های شغلی در تمام دنیا فرسودگی شغلی است و حرفه پرستاری نیز از این آفت در امان نیست و متاسفانه در بین پرستاران کشور این شاخص 4 برابر سایر حرف می باشد. چنانچه در سطح کلان خواستار ارتقا سلامت جامعه هستیم باید همه دستگاه های کشوری کمک کنند تا سطح رضایتمندی شغلی پرستاران که رابطه عکس با فرسودگی شغلی دارد، افزایش یابد.

دکتر اسدی ذاکر در بخش از سخنان خود گفت که پرستاری در ایران نیز مانند دنیا به سمت تخصصی شدن پیش می رود بطوری که تا سال 97 فقط یک گروه رسمی برای این رشته توسط وزارت بهداشت در نظر گرفته می شد و اکنون 4 گروه تخصصی (پرستاری داخلی جراحی، پرستاری کودکان، پرستاری روان و پرستاری سلامت جامعه) توسط وزارت بهداشت تصویب شده است.

وی گفت: در جوامع پیشرفته بر نقش پرستار متخصص تاکید بسیار می شود بطوری که بیمار در مراجعه اولیه، توسط این دست از پرستاران ارزیابی می شود و سپس به تیم درمان ارجاع می شوند و این امر از میزان کار پزشکان به شکل چشمگیری می کاهد.

دکتر اسدی ذاکر افزود وجود معاونت پرستاری در سطح وزارت و سازمان نظام پرستاری نشان اهمیت و پویایی این حرفه است.

وی در پایان با اشاره به یکی از موارد اعتباربخشی دانشگاه در خصوص اینکه مترونهای بیمارستانها باید از اعضای هیات علمی باشند گفت: پرواضخ است که افراد شاغل در بیمارستانها به سبب اشراف بیشتر به سازمان بیمارستان و تجارب بالینی، مناسب این سمت هستند و این مورد را یک امتیاز برای افراد شاغل در بیمارستانها که واجد تحصیلات و تجارب بالاتری نسبت به همکاران خود هستند، دانست زیرا بخشی از سهمیه فراخوان جذب هیات علمی به این عزیزان اختصاص می یابد و امید است که از این فرصت برای پر کردن خلا و شکاف بین آموزش بالینی و تئوری استفاده شود و همچنین توصیه کردند در این خصوص با عجله تصمیم گیری نشود تا این فرصت به تهدید بدل نگردد.

دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن تبریک مقام شامخ پرستار افزود: پرستاران افراد زحمتکشی هستند که در هر شرایطی دلسوزانه خدمات درمانی مطلوب ارائه می دهند، امید است این تلاشها توشه زندگی دنیوی و اخروی آنان باشد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به تشکیل جلسه با اعضای هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز و سایر شهرستانها ضمن ابزار امیدواری جهت رفع مسائل مطرح شده جامعه پرستاری اظهار داشت: امیدواریم بتوان برای رفع مسائل و مشکلات معیشتی همکاران تلاش بیشتری کرده و با عملیاتی کردن برخی برنامه ها این مشکلات را از بین ببریم.

وی در ادامه به پرداخت دو کارانه به پرستاران طبق محاسبات دوره های قبل اشاره کرد و در مورد پرداخت ماتفاوت طبق محاسبات جدید قول مساعد داد.

ابول نژادیان با تاکید بر این مطلب که نیاز است در تعدادی از فرایندها اصلاحاتی صورت گیرد، بیان کرد: علاوه بر اصلاح برخی فرآیندها، برخی از پرتی ها باید از بین بروند تا کسری های موجود به نوعی جبران شوند.

وی با برگزاری قانون ارتقاء بهره وری در بیمارستان‌ها افزود: عدالت به معنای آن نیست که برخی هزینه ها به همه پرداخت شود بلکه به کسانی که  مستحق دریافت این مبلغ هستند باید پرداخت شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر بیماریهای غیر واگیر بعنوان یکی از چالش‌های موجود در حوزه سلامت اظهار داشت:  یکی از چالش‌های مهمی که در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد، بیماری‌های غیر واگیر است چرا که ۵۰ درصد مرگ و میر بیماران ناشی از بیماری های قلبی و حدود ۸ درصد ناشی از بیماری های تنفسی و دیابتی است .

وی در ادامه عنوان کرد: سایر بیماری‌های غیر واگیر بخش عمده‌ای از مرگ و میرها را تشکیل می‌دهند و پرستار با ارائه خدمات درمانی پیشگیرانه، حمایتی و آگاهی رسانی به مردم می تواند در درمان این بیماریها نقش بسیار موثری داشته باشد و در کنار نقش درمانی خود با گسترش و بسط این گونه مسائل پیشگیرانه و بهداشتی به ارتقاء سطح سلامت جامعه کمک کند

ابول نژادیان در بخش دیگری به بازدید های صورت گرفته از بیمارستانها و گفتگو با کارکنان و پرستاران در کشیکهای شبانه اشاره کرد و گفت: پرستار و پزشک نقش مکمل یکدیگر در طی دوره درمان بیمار برعهده دارند و هریک بدون حضور دیگری موفق نخواهد بود.

وی ادامه داد: انتظار می رود شرایط برای نیروهای کادر درمانی تازه کار هموار شود. علت یابی شود که دلیل برخی از ناهمخوانیها در نیروهای ورودی و خروجی به چه علت بوده و این موانع رفع شوند.

سرپرست دانشگاه در خصوص اعطای برخی امتیازات و ایجاد شرایط رفاهی به پرستاران گفت: با برگزاری نشست های فصلی با روسا و اعضای هیئت مدیره نظام پرستاری استان مسائل بصورت شفاف و کامل تشریح خواهد شد و دلیل بروز برخی موانع و مشکلات مانند عدم پرداخت مطالبات در موعد مقرر توسط سازمانهای بیمه گر بررسی خواهد شد .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به ایجاد خط ارتباطی بسیار محرمانه و مستقل بین کارکنان و سرپرست دانشگاه گفت: انتظار می رود ایده های خوبی در دانشگاه و بیمارستان ها ارائه شود تا بتوان برنامه ریزی مناسب و اقدامات عملیاتی موثری را درراستای بهبود شرایط فعلی دانشگاه اجرایی نمود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: طی هر ماه به 10 ایده و پیشنهادی که در راستای پیشبرد اهداف سازمان موثر بوده و هزینه‌ها را کاهش داده و موجب درآمد زایی شود و بتواند در افزایش رضایت مندی، رفاه حال شهروندان، کارکنان و همچنین در ارتقاء سطح سلامت جامعه موثر باشد، جوایز ارزنده ای تعلق خواهد گرفت.

دکتر فرهاد ورناصری معاون درمان دانشگاه ضمن تبریک این روز به پرستاران و کادر درمان به تلاش و زحمات این عزیزان اشاره کرد و گفت محدودیتهای مالی مانع پرداخت حقوق حقیقی این افراد شده است.

دکتر ورناصری گفت: آنچه اکنون اهمیت دارد این است که دیدگاه و تفکر جامعه را به حرفه پرستاری مثبت نگه داریم. وی ادامه داد گرچه این موضوع به نظر با اهمیت نمی آید ولی دیدگاه مثبت جامعه به پرستاری تاثیرات عمیقی بر زندگی پرستاران دارد و برای اجرای آن همکاری و تعامل دانشگاه و کادر پرستاری لازم است. وی گفت برای نشان دادن جایگاه واقعی این حرفه به جامعه، باید همگان با تعامل و صداقت بکوشند.

در بخشی از برنامه خانم دکتر موسوی مدیر کل امور بانوان خانواده استانداری خوزستان بعد از تبریک و تقدیر از پرستاران گفت: بر خود ببالید که روز میلاد حضرت زینب (س)  را روز شما انتخاب کرده اند و ادامه داد رفتار و گفتار شما عزیزان در بهبود حال بیماران بسیار موثر است.

وی افزود: حرفه پرستاری حرفه ای عظیم است و چنانچه بهترین تشخیص توسط پزشکان برای بیماری صورت پذیرد چنانچه شما عزیزان رسیدگی لازم را داشته باشید نتیجه مورد نظر تحقق نمی یابد.

دکتر موسوی در پایان خاطر نشان کرد که در استانداری مجمع مشورتی بانوان تشکل شده است و نظام پرستاری نیز در آن شرکت دارد و امید است بخشی از مسائل و مشکلات پرستاران در این مجمع مطرح و در حد توان رفع گردد.

در پایان دکتر کریمی نیا مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به نیابت از استاندار خوزستان در مجلس شرکت داشته و میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار را تبریک گفت.

وی در بخشی از سخنان خود گفت که استان خوزستان در سال 98 بحرانهای زیادی را از سرگذرانده و در تمام این بحرانهای جامعه دانشگاهی با تعهد و خدمت نقش بزرگی را در بهبود شرایط ایفا کرد.

دکتر کریمی کیا به سیل فروردین 98 اشاره کرده که با همکاری کادر درمان دانشگاه با کمترین تبعات بهداشتی پشت سرگذاشته شد. همچنین به همکاری جامعه دانشگاهی در اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: تردد بیش از دو میلیون و دویست هزار نفر زائر از دو مرز این استان کمترین تبعات را در حوزه درمانی داشته است.

در ادامه به فعالیت این عزیزان در جریان بارانهای پاییزی، مشکل بیماران تنفسی و مصدومین حوادث بعد از افزایش قیمت بنزین اشاره کرد.

در پایان از مجموعه مدیران دانشگاه و پرستاران تقدیر کرد و خواستار ادامه تعامل و تداوم همکاری دانشگاه با استانداری خوزستان شد.

این مراسم با اهدای جوایز به پرستاران نمونه بیمارستانهای دولتی و خصوصی و مراکز آموزشی و تقدیر از آنها پایان رسید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.5.2.0